- Home
- University Curriculum Committee
- Committee Information
Committee Information
University Curriculum Committee, 2023-24
Matthew Buckmaster, Executive Director for the Elon Core Curriculum (Represented by Paula Patch while on sabbatical)
Patti Burns, At-Large Member from The College of Arts & Sciences (World Languages & Cultures), 2021-24
Rena Zito, The College of Arts & Sciences, Social Sciences (Social Science), 2022-25
Mina Garcia, At-Large Faculty Member from the College of Arts & Sciences (World Languages & Cultures), 2021-24
Kim Shively, The College of Arts & Sciences, Fine Arts & Humanities (Performing Arts), 2022-25
Shaina Dabbs, School of Communications (Sports Management), 2023-26
Vickie Moore, Chair (non-voting member), 2021-24
Elisha Savchak-Trogdon, At-Large Faculty Member for the University (Political Science and Policy Studies), 2022-24
Matt Wittstein, The College of Arts & Sciences, Mathematics, Computing & Natural Sciences (Exercise Science), 2022-25
Sean McMahon, Love School of Business (Management and Entrepreneurship), 2023-26
Rodney Parks, Registrar / Robin Straka, Senior Associate Registrar (non-voting member)
Jennifer Platania, Provost’s Designee, Associate Provost of Academic Affairs
Jacqueline Debrew, School of Health Sciences (Nursing), 2023-26
Joan Ruelle, Dean of the Carol Grotnes Belk Library (nonvoting member)
Jeffrey Carpenter, Dr. Jo Watts Williams School of Education (Education), 2023-26
Kathy Ziga, Director of Academic Advising (non-voting member)
Minutes by Renee Makin, Program Assistant, Office of the Provost
Meeting minutes are posted in SmartCatalog’s Curriculum Management System and subject to committee vote to approve at the next meeting. Minutes are unofficial until approved with any clarifications/corrections. For questions about minutes, please contact the committee chair.
School and Division Curriculum Committees
Arts and Humanities Curriculum Committee, 2023-24
Jasmine Powell, Performing Arts, 2023-26
Douglas Jurs, Music, 2022-25
Kristin Lange, World Languages and Cultures, 2023-2026
Dinidu Karunanayake, English, 2022-25
Elena Schoonmaker-Gates, At-Large, 2022-25
Stephen Futrell, At-Large, 2021-24 (Chair 2023-2024)
Jeanine Hill, Art, 2023-26
, Religious Studies, 2023-2026
none this year, Philosophy,
Gabie Smith, Dean, (without vote)
- Up to nine members are elected to the committee. Each department in the Arts and Humanities appoints one member (totaling 7 appointed members), and two at-large members are elected by the Arts and Humanities faculty.
- No department will have more than two members on the committee.
- Terms are for three years, renewable without limit.
- If a department opts-out of representation, that line will revert to an at-large position for that academic year, elected by the Arts and Humanities faculty. The department that opts out reserves the right to have representation reinstated in any subsequent academic year.
- Committee composition and terms revised 2016-2017.
Math and Natural Sciences Curriculum Committee, 2023-24
Richard Blackmon, Engineering
Robert Charest, Environmental Studies
Anthony Crider, Physics
Gregory Haenel, Biology
Aaron Piepmeier, Exercise Science
Kristen Mazur, Mathematics and Statistics
Dan Wright, Chemistry
Scott Spurlock, Computer Science (Chair 2023-2024)
Gabie Smith, Dean (without vote)
- One member from each department (Biology, Chemistry, Computing Sciences, Engineering, Exercise Science, Mathematics and Statistics, Physics) is elected
- Terms are for three years, renewable without limit.
- Committee composition and terms revised September 2010.
Social and Behavioral Sciences Curriculum Committee, 2022-23
Katrina Jongman-Sereno, Psychology
Vanessa Drew-Branch, Human Service Studies
Stephanie Baker, Public Health Studies
Alexis Franzese, Sociology and Anthropology
Dillan Bono-Lunn, Political Science and Policy Studies (Chair 2022-2023)
Mussa Idris, International and Global Studies
Ryan Kirk, History and Geography
Gabie Smith, Dean (without vote)
- Each department shall have one elected representative and each inter-disciplinary program shall have one elected representative that is not housed in the same department will have one representative; no more than two faculty from a single department may serve on the committee.
- The terms are for one year, renewable without limit.
- Committee composition and terms information last revised March 2013.
Love School of Business Curriculum Committee, 2022-23
Adam Aiken, Finance, 2022-23 (Chair)
Scott Hayward, Management
Bryan Lyons, Management, Ongoing
Timothy Norvell, Marketing
Vitaliy Strohush, Economics, 2020-22
Ifeoma Udeh, Accounting,
Haya Ajjan, Dean’s Representative (without vote)
- One elected member from each department as well as a representative from the MBA program.
- Terms are for two years.
- Committee composition and terms information last revised September 2011.
School of Communications Curriculum Committee, 2023 – 2024
Rebecca Bagley, Communication Design, 2022-24
Israel Balderas, Journalism, 2022-24
David Bockino, Media Analytics 2023-25
Vic Costello, Dean’s Office (without vote)
Barbara Miller Gaither, Strategic Communication, 2023-24
Phillip Motley, iMedia, 2022-24
Staci Saltz, Cinema & TV Arts, 2021-24 (Chair 2023-2024)
Alex Traugutt, Sports Management, 2023-25
Tony Weaver, Administrative Liaison (without vote)
- Seven elected full-time teaching faculty members, with at least one member from each department and program.
- Terms are for two years.
- Ex officio participants (non-voting) include Vic Costello, school director for core curriculum; and Tony Weaver, administrative liaison.
- Revised August 2020
Dr. Jo Watts Williams School of Education Curriculum Committee, 2023-24
Katie Baker, Education, 2020-2023
Lynda Butler-Storsved, Wellness, Chair, 2023-24
Mary Knight-McKenna, Education, 2021-24
Heidi Hollingsworth, Education, 2020-2023
Mark Enfield, Wellness,
Ann Bullock, Dean, without vote
Marna Winter, Department Chair, without vote
- Five elected representatives from Education and Wellness.
- Terms are for three years.
- Committee composition and terms information last revised August 2010.
School of Health Sciences Curriculum Committee, 2020-21
FJ Goodwin, Physical Therapy Education (2019-21), Chair (2020-21)
Beth Evans, Physical Therapy Education, 2019-21
Shaun Lynch, Physician Assistant Studies, 2020-22
Crystal Ramsey, Physical Therapy Education, 2019-21
Melissa Scales, Physical Therapy Education, 2020-22
Tracey Thurnes, Physician Assistant Studies, 2019-21
[ ] Physician Assistant Studies
Becky Neiduski, Dean (without vote)
- Qualifications: The School of Health Sciences (SoHS) Curriculum Committee consists of seven members, with a minimum of two members from each department. All members will be full-time faculty with the SoHS.
- Election: Individuals interested in serving may self-nominate or be nominated by colleagues. All members will be elected by the full-time faculty within the SoHS.
- Terms: Elected individuals serve 2-year terms, with the ability to be elected for consecutive terms.
- Chair: The Chair is elected from within the SoHS Curriculum Committee membership by the committee members. The Chair serves a 1-year term, and may do so during either the first or second year of their membership term. The Chair may be elected to consecutive terms.
- Filling Vacancies: If an elected member is unable to fulfill their entire 2-year term, a replacement member will be elected to complete the remainder of the term, following the election process above.
- This information last revised Spring 2019.
Elon Core Curriculum Council (ECCC), 2021-22
Damion Blake, CAS: Social and Behavioral Sciences, Political Science, 2019-22
Matthew Buckmaster, Executive Director of Elon Core Curriculum, ex officio (with vote)
Stephen Byrd, School of Education, Education, 2020-23
Geoffrey Claussen, CAS: Fine Arts & Humanities, 2019-22
Jessica Gisclair, At-Large Faculty Member, Strategic Communications, 2020-23
Sean McMahon, Love School of Business, Entrepreneurship, 2021-24
Paula Rosinski, Director, Writing Across the Curriculum, English, ex officio (with vote)
Laura Taylor, Chair, CAS: Mathematics & Statistics, 2019-22
Ally Went, At-Large Faculty Member, Music, 2021-24
Shannon Zenner, School of Communications, Communication Design, 2021-24
Global Education Curriculum Committee (GECC), 2021-22
Rosy Bao, Love School of Business, Management, 2019-22
Jeff Carpenter, Chair, Faculty Member from the School of Education, Education, 2020-2023
Tina Das, At-Large Teaching Faculty Member, Economics, 2020-2023
Nick Gozik, Dean of Global Education, or designee, ex-officio (without vote)
Waseem-Ahmed Bin-Kasim, Faculty Member from CAS: Social Sciences, History & Geography, 2021-2024
Mark Kurt, Assistant Dean of Global Education, ex-officio (without vote)
Kristina Meinking, Assistant Director of Elon Core Curriculum, World Languages & Cultures, ex-officio (with vote)
Nina Namaste, Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities, World Languages & Cultures, 2021-2024
Svetlana Nepocatych, Faculty Member from CAS: Mathematics/Science, Exercise Science, 2021-2024
Samuele Pardini, At-Large Teaching Faculty Member, World Languages and Cultures, 2019-2022
Melissa Scales, Faculty Member from the School of Health Sciences, Physical Therapy Education, 2020-2023
Graduate Council
Stephen Braye, Chair
Teacher Education Committee
Ann Bullock, Chair